Sport-lav

Sport-lav je zapsaný spolek zaměřující se na kondiční a individuální tréninky dospělých a mládeže a sportovní všestranně rozvíjející kroužky pro děti, protože přivést děti k pohybu je pro nás to nejdůležitější poslání. Já osobně se zabývám kondičním a fyziofunkčním tréninkem skupinovou i individuální formou, širokou paletou aktivit pro děti od jednoho do 15ti let, organizací tréninkových skupin dětí a mládeže ve spolupráci se skvělými trenérkami dětí. Do roku 2023 jsem 5 let působila  na KTV Pedf UK jako odborná asistentka se specializací  na zdravotní tělesná cvičení, gymnastiku a sporty v přírodě. Od září 2023 pracuji také na půl úvazek v ZŠ Lázně Toušeň, kde zajišťuji TV.

Smyslem Sport-lav je pomoci Vám najít cestu zpět do aktivního způsobu života, pomáhat Vám posouvat sportovní hranice, ukázat smysl a systematiku sportovního tréninku, tak abyste byli schopni sami dál s radostí sportovat, nepřetížit se a nezranit. Děti vést přirozenou hravou formou ke všestrannosti a především k celoživotní lásce k pohybu.

Filosofie Sport-lav je postavená na dobře odvedené práci a hlavní naší reklamou jsou především reference našich spokojených klientů, proto ani moc reklamy o nás, kromě výsledků naší práce, nenaleznete.

Pokud se chcete stát naší reklamou, těšíme se na Vás! :)

SPORT-LAV ZALOŽENO V ROCE 2007


 

Níže něco málo o mě a mém vztahu k pohybu

Mgr.Lucie Kainová

Kondiční, atletická a fyziofitness trenérka, výživová poradkyně, lektorka yogy, zdravotních a relaxačních aktivit, asistentka KTV Pedf Uk - specializace Zdravotní TV, gymnastika a sporty v přírodě, atletická a gymnastická trenérka dětí, organizátorka sportovních pobytových aktivit pro děti i dospělé, zakladatelka a organizátorka Lázeňského běhu, organizátorka a lektorka in-line kurzů, bike kroužku a aktivit pro nejmenší..

Úzká specializace:

Kondiční trénink

Fyziotrénink s využitím DNS

Příprava dětí a dospělých ke kondičním přijímacím testům  (vojenská služba, policejní akademie, přijímací ZK na ZŠ a SŠ)

Všestranné pohybové aktivity pro děti až náctileté (atletika gymnastika, inline, bike...)
 
O mě
Od dětství miluji pohyb. Od mala jsem se stavěla na hlavu a byla neustále v pohybu. Rodiče mě na můj popud dali na atletiku a několikrát týdně mě vozili na tréninky. Přes 15 let jsem se věnovala atletice, nejvíce skoku o tyči, kde jsem pravidelně vozila medaile z Mistrovství ČR, později i z MČR ve fitness. Po výhřezu plotének v bederní i krční páteři jsem se začala věnovat józe a ultraběhání po horách. Pravidelné cvičení  může udržet člověka aktivního a v dobré kondici i po zranění.  Nejkrásnější vzpomínky z běhání mám, když jsem sama s malým batůžkem přeběhla Nízké Tatry 90km, nebo se zúčastnila jednoho z nejkrásnějších závodů Evropy Cortina ultratrail v Italských Dolomitech. Mou srdeční záležitostí jsou však Krkonoše a Jeseníky v teniskách či na běžeckých/sjezdových lyžích.
 
Z hlediska vzdělání pro mě byly krom VŠ vzdělání významné především kurzy pohybu zaměřené na zdraví. Fascinovalo mě a stále fascinuje, jak nastavení ruky a chodidla dokáže ovlivnit celé tělo, stejně jako mé studium yogy či masáží, kde mě nejvíce zaujaly právě metody reflexní terapie. V současné době studuji spirální yogu v Hlavici. Inspirativní byly rovněž kurzy DNS dle prof.Koláře, které doplnily mé vysokoškolské sportovní vzdělání na FTVS UK.  Neskutečně mě fascinuje, jak lidské tělo funguje, naplňuje mě studium pohybu a i následná výuka dětí i dospělých. Pracuji se studenty na pedagogické fakultě - učím zdravotní cvičení, gymnastiku a sporty v přírodě, dělám kondiční tréninky pro dospělé a náctileté, individuální tréninky se zdravotním zaměřením. Nedílnou součástí  mé práce je i cvičení s dětmi, kde je důležitá především motivace a herní přístup. Pro děti organizuji a vedu tréninky atletiky, gymnastiky, inline bruslení, bajk kroužky a aktivity pro nejmenší děti včetně adventure táborů. Na některých trénincích mě doprovází můj milovaný devítiletý syn. Ve volném čase se kromě syna věnuji sportu (lezení, beach volejbalu, enduru -  sjezdy na kole terénem) a svému československému vlčákovi, se kterým mimo toulání přírodou skládám kynologické zkoušky (ZM, ZVV1, ZVV2, BH-VT). Velmi ráda a často cestuji s partnerem a rodinou.
 
Zastávám názor, že ne cíl ale právě "cesta" nám přináší štěstí, důležitý je prožitek a vnímání, například krása okamžiku mezi nádechem a výdechem, kdy je mysl klidná jako hladina ledovcového jezera, nicméně bez cíle není cesty. Stejně jako v józe a sportu i v běžném denním životě je dobré respektovat střídání aktivity a odpočinku, abychom si naše zdraví zachovali co nejdéle. 

 

About Lucie Kainová in english

She graduated in Physical education and sport on the Faculty of Physical Education and Sports with a specialization in athletics coaching. She teaches health physical education, gymnastics and outdoor sports. She is educated in the field of physical fitness (Prof. Kolář), yoga, etc. She taught physical education at Primary School Brandýs nad Labem and Primary School Nehvizdy. Outside the faculty, she organizes multi-sport clubs for children across age categories from babies to high school students (athletics, gymnastics, inline, MTB, fitness training, etc.). For adults, she conducts health and fitness exercises in groups and individually. Every year, she organizes the Spa Run, Christmas Swimming, sports outdoor camps and summer suburban sports activities.

 

Životopis

Vzdělání a kvalifikace

Gymnázium J.S.Machara  (2002 -2006)

Univerzita Karlova -fakulta tělesné výchovy a sportu   (2006 – 2012)

 

Sport a výživa

Kondiční trenér (2011)

Atletický trenér I. třídy (2012)

Poradce pro výživu – Nutris (2013)

Absolvován roční kurz „Cvičitel klasické yogy“ (2014)

Lektor zdravého životního stylu (2018)

DNS1 Dynamická neuromuskulární stabilizace dle Prof. Koláře (2019)

DNS 2 (2020)

Kurz yogy a spirální dynamiky v Hlavici (od 2021)

 

Další sportovní kvalifikace

Rozhodčí atletiky III. Třídy (2006)

Scuba Diver 1-sportovní potápění  (2007)

Kurz plavecký záchranář  (2010)

Licence instruktor školní vodní turistiky (2010)

Absolvován kurz „Iniciativní a týmové hry v přírodě“ (2010)

Instruktor in-line bruslení  (2011)

Instruktor lyžování  (2011)

 

Masáže (momentálně díky vytížení sportovními tréninky provozuji jen vyjímečně)

Masér pro sportovní a rekondiční masáže mimo oblast zdravotnictví (2008)

Dornova metoda  (2009)

Reflexní masáž plosky nohy (2009)

Indická antistresová masáž hlavy (2010)

Liftink obličeje (2010)

 

Praxe

 

Sport-LaV –vlastní podnikání 2007 –dosud

  • Individuální a skupinové kondiční tréninky
  • Výživové poradenství
  • Zdravotní cvičení
  • Individuální tréninky pro maminky po porodu s dětmi
  • Organizace a vedení letních i zimních sportovních pobytových kurzů pro dospělé
  • Organizace a vedení sportovních soustředění a sportovních táborů pro děti a mládež
  • Všestranná sportovní výchova mládeže – Cvičení pro rodiče s dětmi 1-3 roky , Atletika pro předškoláky 3-6 let, Atletické přípravky 7-11 let, Gymnastika, In-line kurzy pro děti.
  • 2023 založen spolek Sportlav z.s.

 

Ostatní

Vedení cvičení s předškolními dětmi (2004 - dosud)

Zakladatelka a organizátorka Lázeňského běhu (2006- dosud)

Lanové centrum Proud – instruktorka (2006-2007)

Fitlight – vedení kondičních programů (2007)

Resort Svatá Kateřina – wellnes (masáže), vedení kondičních programů (2007-2010)

Spring Čelákovice – fitness trenér, výživové poradenství, redukční programy ( 2007-2013)

 

Atletika

TJ Slavoj Stará Boleslav – trenérka atletiky (2009 – 2012)

Vedoucí trenérka SpS ( 2011-2012)

- organizace a řízení trenérů

- školení trenérů atletických přípravek (ČAS)

- výběr a metodické vedení nových trenérů

- organizace tréninkových skupin mládeže

- organizace atletických soutěží

 

Školství na částečný úvazek

ZŠ na Výsluní – učitelka TV  (2011 –2013)

ZŠ a MŠ Nehvizdy ½ úvazek učitelka Tv + Aj (2016 – 2018)

Pedf UK odborná asistentka na KTV (gymnastika a sporty v přírodě), (2018-2023)

ZŠ Lázně Toušeň - učitelka TV 1/2 úvazek (2023 dosud)

 

Sportovní historie

Atletika 1996 – 2011

Skok o tyči – 386 – 4. v ČR  v kategorii ženy

Pravidelná umístění na MČR v mládežnických kategoriích

Fitness- klasické s gymnastickou sestavou  2. Místo MČR - 2015

Atletika masters - Skok o tyči - Mistryně ČR (Olomouc) - 2023

Sporty, které provozuji: beachvolejbal, veteránská atletika, Enduro race, lyžování, snowboarding, wakeboarding, horský ultratrail,  cyklistika, , posilování, plavání, in-line,  lezení na umělých stěnách, kynologie

 

Zájmy

Sport, příroda, zdraví, cestování, sportovní kynologie

Mezilidské vztahy, komunikace, psychologie

Studium, výuka, předávání vědomostí

 

Rozhovor do časopisu Fit (rok 2016)

1. Jak by jste se charakterizovala?

Těžko hodnotit sama sebe. Od jiných často slyším, jak jsem aktivní a snad i usměvavá:) . Při cvičení nikomu nic nedám zadarmo, hodně motivuji. Mám ráda, když jdou lidé do cvičení naplno a nechají se vyburcovat k lepším a lepším výkonům. Zároveň si vážím klientů, kteří nejsou nastaveni na to, podávat výkony, ale jdou si prostě jednou, dvakrát týdně zacvičit pro radost, udržení formy, pro zdraví a pro dobrou partu. Skupinové tréninky se snažím skládat tak, aby na nich mohli cvičit jak začátečníci, tak pokročilí. Kruháčky pro mě znamenají takovou společenskou událost. Myslím, že kromě motivace umím i dobře naslouchat, při individuálních trénincích často plním roli kamarádky a někdy i psychoterapeutky v jednom:). Ne nadarmo se říká, že dobrý trenér musí být i dobrým psychologem. U redukce hmotnosti lidí s nadváhou je stěžejním bodem právě psychika. Pokud není psychika (dále zdraví, vztahy, peníze) v harmonii, jde hubnutí o to hůře, ne-li vůbec.

(foto: Oblíbený víkendový sportovní kurz v Krkonoších s klientkou a kamarádkou Haničkou V. a dalšími našimi sporťáky vzadu)

 2. Jak dnes vnímáte celosvětovou tématiku zaměřenou na boj s hmotností a prevenci zdraví?

Mnozí lidé se ohánějí genetikou. Ta má podle výzkumů vliv na tělesnou hmotnost pouze 30-40%. Zbývá nám tedy 60-70% s tím něco udělat! Jde tedy o tu vynaloženou snahu, o to, jakou má člověk motivaci. Zda chce být zdravý- přínosy pohybové aktivity nejsou tajemstvím a ani dopady obezity na zdraví!

Mnoho potíží začíná již v dětství. Začíná to již přístupem rodičů. Jsou obětaví rodiče,  kteří své dítě vozí 5x týdně na atletiku a o víkendu na koně, přes celou republiku autem na soustředění a závody, protože skokanská tyč se ne do všech hromadných prostředků vejde, podporují a prožívají vše s dítětem (jako ti moji, kteří když viděli, jak se od malinka stavím na hlavu a prahnu po pohybu)-  rodičům jsem za jejich oběť neskutečně vděčná. A rodiče, kteří napíší svému línému dítěti omluvenku, protože má z první hodiny TV lehce namožené svaly. :) Nestačila jsem kroutit hlavou! Vím, že ne každý žije sportem. Co mě ale vytáčí je, když dítě, kterému tuky přetékají přes kalhoty, rodiče koupí kolu, klobásu, hranolky a jako svačinku si dá brambůrky. To mě vytáčí i u štíhlých dětí a o to více u sportovců, ale i u trenérů, kteří se na to koukají. Sport a pohyb by měl být chápán kopmplexně, jako zdravý životní styl. Ne jen výkon u závodníků a v osobním životě dělejte si, co chcete. Zažila jsem i trenéry, kteří házeli atletické přípravce míč a několikrát během hodiny si šli ven zakouřit....   Jako člověk, který miluje jakýkoliv pohyb a vyznává zdravý životní styl, mohu být v této otázce poměrně striktní a nesmlouvavá.

Vše je o prioritách. Kdo pohyb moc nemusí, má to těžší. ALE... Také se nám nechce zpalatit poplatky za popelnici, ale uděláme to, protože důsledky by byly nepříjemné....stejně tak pohyb, strava. Je to nutné. Snažíms e to vysvětlovat holkám již na ZŠ.

Často se mluví o prevenci zdraví podporované státem. Dneší nastavení vypadá zpravidla tak, že aby byl člověk, většinou se setkávám s muži, úspěšný a udržel si své místo(v práci, která ho naplňuje a ve které je dobrý), musí v práci trávit mnohem více času, než je klasických 8,5h. Bere se to jako samozřejmost. Je to tak nastavené. Ráno muž odejde do práce a vrací se stěží na 19-20hod domů. Děti uloží žena, která se s manželem vystřídá ve dveřích a pospíchá do fitka. Další den totéž udělá manžel, aby alespoň jednou týdně mohli něco udělat pro své zdraví. To mi vadí, to nastavení.

Některé firmy své zaměstnance tlačí do toho...teď obětuj 5 let života a zbohatneš:) A pak člověk, který jen hromadil peníze a zapomínal na sebe a své blízké, ty samé peníze utrácí za to,a by se dal dohrtomady nejen po fyzické ale i psychické stránce. A tohle už je otázkou priorit!!! Úspěch, peníze X rodina, zdraví.

 

3. Na co se ve své práci zaměřujete?

S klienty řeším komplexnost. Jak napasovat pohyb, výživu, popř.regeneraci do aktuálního režimu tak, aby to vše bylo dlouhodobě udržitelné.

4. Jaké jsou vaše zájmy, jaký sport provozujete, čemu se ve svém volném čase věnujete?

Vyhledávám pohyb ve všech jeho podobách. Miluji propojení pohybu s krásnou přírodou, focením a cestováním. Proto nyní i horské běžecké ultratraily, zimní běžky v nádherné zimní krajině, dříve horské kolo. Rozhodování u rozcestníků kudy poběžím, pojedu, kde to bude krásné, kde jsme ještě nebyla, kam asi ta cesta povede. To  mám moc ráda. Naše dovolené vypadají jako sportovní soustředění. Ranní běhy a plavání při východu slunce, stejně tak večerní aktivity. Odpolední acroyoga či gymnastika a posilování na pláži. Mimo to mám moc ráda zvířata. Vyrůstala jsem s nimi a i nyní nějaká máme. Chtěla bych, aby i Maxík si k nim vytvořil kladný vztah, stejně jako já. Mívali jsme 5 psů, kozu, nyní s Maxíkem chodíme krmit králíky, slepice, sportujeme s pejsky. Moc ráda čtu, jak odbornou literaturu, tak i ostatní knihy. Další sporty..........jezdectví - opět propojení přírody a pohybu....a ten pocit když letíte tryskem po loukách....sami s koněm..... Práce na jízdárně, kdy není zpocený jen kůň, ale i vy. Plavání, nejlépe po ránu v klidném průzračném moři, lyžování. Tahá to za uši, ale umím dobře:). A další sporty, ted mě baví i lezení, zkoušela jsem pole dance, rok jsme se po domácku na zahradě :) věnovala fitness - gymnasticko- silová sestava na hudbu. Od mala mě fascinuje, co všechno vytrénované tělo  dokáže... z MČR jsem si odvezla stříbro.

5. Jaké typy klientů máte a které máte nejraději?

Ranní lekce (od 6hod výš) navštěvují muži, kteří se energeticky nabijí do práce:) , kolem 8 hod přichází maminky s dětmi (děti si vyhrají v herničce), tyto lekce jsou pro mě takové citové, začala jsem takto cvičit, když byl Maxíkovi půl rok a teď mi tam chybí.

Večery věnuji skupinovým lekcím, na které dochází široká paleta klientů. Mamčy, taťkové, mladé holky/kluci, výkonnostní sportovci, běžci.... Někteří klienti, teď už dávno kamarádi chodí spoustu let. Vážím si toho. Na kruháčky si chodím odpočinout mezi přátele. Je to taková společenská událost, kdy domů odcházím naprosto nabitá a spokojená. Vidím zde ráda nové tváře. Zaměřuji se hodně detailně na techniku. Cvičíme pro zdraví, snažím se tedy nenechat nikoho cvičit špatně. "Staří" klienti už umí cvičit velmi dobře, byť je stále kontroluji, nový klient je pro mě hnací motor. Ráda jsem vytížená, novým klientům věnuji poměrně velkou pozornost, než se zapracují, seznámí s novými cviky a osvojí si základní principy držení těla a dýchání. To u začátečníka trvá zhruba měsíc (chodí min.2x týdně).

Pokud s někým řeším výživu, mám ho ráda pod kontrolou. Ideální, když ke mě chodí pravidelně cvičit, cíl bývá dosažen s mnohem vyšší pravděpodobností.

6. Jak dlouho trvá spolupráce s klientem a o jak dlouhou spolupráci s klientem máte zájem vy?

Aby byl trénink úspěšný, abyCH mohla klientovi ze sebe předat co nejvíc, Chci ho znát. Nemám ráda neosobní tréninky a ani je nedělám. 

Vyhledávají mě klienti, kteří mají zájem o dlouhodobou spolupráci. Dříve, ještě když jsem pracovala ve fitku, si klienti kupovali balíčky deseti lekcí s tím, že pak budou cvičit sami. Většina klientů však chodila dále a dále. Několik mých klientů si pamatuje ještě mé začátky z 2007.

Pokud člověk nemá zájem o dlouhodobé individuální lekce, tak je z mého pohledu nejideálnější: Nejprve několik individuálních lekcí (rozsah záleží, jak je klient šikovný, jakou má sportovní minulost, jak dokáže své tělo vnímat, jak je učenlivý)- začínáme úplně od nuly, v leže na zádech dýcháním, vnímáním a  zapojováním vnitřních svalíků, cvičíme především břicho a záda. Řešíme nejen posilování, ale i aerobní aktivity, především běh, řešíme stravu, týdenní plánová, zdraví. To je ten nejkvalitnější základ, co může klient dostat. Další level jsou malinké skupinky dvou až tří cvičících, kdy mohu krásně ohlídat techniku a  trénink je šitý opravdu přesně na míru. A poslední high level jsou už večerní skupinové tréninky.

7. Co od vás mohou klienti při spolupráci očekávat?

Maximální nasazení, pozornost, individuální nastavení tréninků, respektování zdravotních omezení. I na skupinových trénincích, kde cvičí až 20 sportovců dávám několik variant cviků pro "kolenáře" , slabé pánevní dno, "ramenáře" , "plotýnkáře" apod. Proto je pro mě důležité, každého dobře znát. Nový klient tedy neujde mému výslechu ohledně zdraví ( pohybový aparát, řeším kardiovaskulární potíže, diabetes apod.), historie své sportovní aktivity, ptám se na jeho cíle.

8. Na co kladete důraz ve své práci? A co očekáváte od svých klientů?

Kladu důraz na zdraví. Očekávám svahu.

9. Jak vnímáte komerční oblast fitness a kondičního tréninku, která za poslední roky neuvěřitelně rozrostla?

Je dobře, že se lidé zvedají z gauče a že má většina lidí pojem o tom, co by "zdravý životní styl měl obnášet". Je také dobře, že lidé hledají pomoc trenéra, výž.poradce apod. Zpravidla s cílem, aby cvičili/stravovali se správně. Se zájmem o tuto oblast se zvýšil počet trenérů/ poradců. Pozor na to, že dnes existují několikadenní kurzy, po kterých se člověk stane trenérem/poradcem. Vybírejte trenéry/poradce s referencemi, ideláně s výšším vzděláním. Sledujete co vybírá za cviky. Nikam moc cvičit nehodím, často mě totiž vytočí přístup trenérů, které vidím při práci. Neúměrné dávkování zátěže, těžké činky pro klienty, kteří ještě nezvládli techniku, klienty nechávají cvičit technicky špatně, špatný výber cviků u obézních, u skolitioků apod.).  Svého trenéra si proklepněte, než se mu svěříte do rukou. Přicházíte cvičit pro zdraví, je třeba dělat vše pro to, abyste si ho udrželi.

10. Co byste chtěl sdělit lidem, kteří uvažují o spolupráci s vámi?

Ráda pomáhám, mám ráda lidi, svou práci a dělám ji jak nejlépe dovedu. Ráda s Vámi prožiji kus Vašeho života a povedu Vás tak, abyste se efektivně dopracovali k vašim cílům a dlouhodobě si je udrželi.

Momentálně trénujeme zde:

Lázně Toušeň , Čelákovice, Brandýs nad Labem, Stará Boleslav, Nehvizdy